Skrzyczne (1257 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego. Jednocześnie stanowi jedną z najważniejszych atrakcji Szczyrku, skąd na szczyt można wjechać kolejką krzesełkową podzieloną na dwa odcinki. Pierwszy odcinek to trasa od Szczyrku do Hali Jaworzyna, drugi od Hali Jaworzyna na Skrzyczne.

Na szczycie znajduje się schronisko PTTK oraz takie atrakcje jak, ścianka wspinaczkowa, strzelnica (łuk, wiatrówka) i boisko. Z wieży widokowej, która znajduje się nieopodal stacji końcowej kolejki, rozciąga się piękny widok na jezioro Żywieckie, Bielsko-Białą i dalsze miasta śląska.

Przez Skrzyczne przechodzi też wiele szlaków turystycznych (np. na Baranią Górę) – pieszych i rowerowych (również wyczynowych Downhill, na których odbywały się między innymi zawody Pucharu Polski).

Na zboczach góry znajdują się trasy narciarskie o różnym stopniu trudności należące do Ośrodka Narciarskiego COS (m.in. trasa FIS) i łącznej długości 14 km.

Ponadto szczyt Skrzycznego ze strony wschodniej (od Jeziora Żywieckiego) jest znakomitym startowiskiem dla miłośników paralotni.